Kurumsal Müşteri Hizmetleri  +90 850 839 0 839

Felaket Kurtarma

Felaket Kurtarma

En hızlı ve en sorunsuz şekilde işinizin devamlılığını sağlayın.

Doğal afetlerden kaynaklanan olağanüstü durumlarda veya kişi bazlı oluşan sorunlarda kurumların teknoloji altyapısını kurtarma ve devamlılığını sağlama kurumlar için hayati önem taşır. Birçok sektörde iş süreçleri ve BT sistemleri o kadar iç içe girmiştir ki, sistemlerin durması yüksek maliyetlerle sonuçlanabilmektedir. İş sürekliliğinin sağlanması için verilerin sürdürebilirliğinin ve IT altyapılarının güvenliğinin sağlanması için kullanılan süreç ve yöntemler Felaket Kurtarma hizmetlerini ifade eder.

Olası sorunları planlama işlemine ‘İş Sürekliliği Planlama’ denir. Bu planlama aşamasında, öncelikle, olası tehditler ve riskler belirlenip, yine bu risklerin gerçekleşme ihtimalleri ve etkileri incelenerek, alınması gereken önlemler tespit edilir.

İş Sürekliliği Planlama’nın aşamalarından biri de “Felaket Kurtarma Planlaması”dır. Felaket Kurtarma, bir şekilde kurum sistemlerinin çalışamaz hale gelmesi durumlarında, sistemlerin tekrar çalışır hale getirilmesi için atılması gereken adımları belirleyerek gerekli altyapıyı planlar.

Felaket Kurtarma, kurum BT sistemlerinden hayati olanların çalışır tutulması veya kısa sürede çalışır hale getirilmesini amaçlar. Bunun için öncelikle kurum BT yazılım ve donanım sistemlerinin önem bakımından derecelendirilmesi yapılır. Sistemlerin maksimum ne kadar süre kapalı kalabileceği belirlenir. Bunun sağlıklı bir şekilde yapılması Felaket Kurtarma sisteminin maliyetleri açısından çok önemlidir. Bu çalışma sonucunda şuna benzer bir tablo oluşturulur:

 

Felaket Anında Bir Gün İçinde Çalıştırılması Gereken Sistemler

 

● Active Directory
● Veritabanı Sunucusu
● Uygulama Sunucusu
● Terminal Sunucu
● Muhasebe Yazılımı
● İnternet Erişimli Mail Sunucusu

 

Felaket Anında Bir Hafta İçinde Çalıştırılması Gereken Sistemler

 

● Doküman Yönetim Sistemi
● İnsan Kaynakları Sistemi
● Antivirüs ve Windows Güncelleme Sunucu
● SSL – VPN Sistemi
● Fax Sunucusu
● Anti – Spam Sistemi

 

Felaket Anında 30 Gün İçinde Çalıştırılması Gereken Sistemler

 

● Ağ İzleme Sistemi
● Arşiv Sistemi

 

Felaket Kurtarma Çözümlerinin Avantajları (ICON)

 

● İş sürekliliği
● Veri kaybı riski kalkar
● Felaket durumunda işletmenizin zarar görmeden devamlılığı sağlanır.
● Sistemlerin çalışabilir şekilde kalması sağlandığından dolayı maliyetler düşürülür ve rekabet avantajı sağlanır.
● Talep doğrultusunda, istenilen bilgiye 7*24 erişim gerçekleştirilebilir.

Hedefimiz, olağanüstü bir durumda mümkün olan en hızlı ve en sorunsuz şekilde operasyonun devamlılığını sağlamak ve veri kaybı gibi önemli risklerin yaşanmaması için ilgili sistemlerin en kısa sürede devreye alınmasıdır.

Felaket kurtarma planlamasıyla belirlenen sistemlerde ve belirlenen hedef sürelerde iş sürekliliğinin sağlanması için felaket önleme çözümümüzü uzman teknik kadromuz ve lokal & global teknoloji iş ortaklarımızla kurumlara sunuyoruz.